Generaatori valik: kodu, suvila, puhkuse ja ettevõtete jaoks

Miks on generaatorit majapidamises vaja? Kui teil esineb kodus või maal sageli elektrikatkestusi, tasub kindlasti hoolitseda, et majas oleks autonoomne toiteallikas. Lihtsaim viis on soetada generaator, mis töötab teatud aja, kuni elekter uuesti sisse lülitatakse. Majja või suvilasse generaatori valimise protseduuri näete allpool.

Generaatoriga ühendatud seadmete võimsuse arvutamine

Enne generaatori valikut on vaja määratleda, millised elektroonikaseadmed sellega ühendatakse. Seda on vaja selgeks teha generaatori võimsuse edasiseks arvutamiseks.

Oluline on teada, et kõik tarbimisallikad jagunevad:

– Aktiivseteks – muundab elektrit valguseks või soojuseks. Nende jaoks generaatorit valides pole suurt võimsusreservi vaja, sest need ei tekita nominaalvooludest palju suuremaid käivitusvoolusid. Näide: hõõglambid, kodumasinad, väikemasinad, elektroonikaseadmed.

– Reaktiivseteks (induktiivseteks) – omavad konstruktsiooni osana elektrimootoreid, mis käivitamise ajal tarbivad mitu korda rohkem energiat kui põhitöö ajal. Nende jaoks generaatorit valides on vaja suuremat võimsusreservi. Näide: kergelt koormatud tarbijad elektrilised tööriistad, aiatehnika, koormatud tarbijad (pumbad, keevitusseadmed, arvuti toiteallikad).

Kui generaatori jaoks on kindlaks määratud elektritarbijad, on vaja liita kõigi üheaegselt generaatoriga ühendatavate seadmete võimsus. Parem on vaadata iga seadme võimsust tehniliste andmete lehel või seadmete võimsuse tabelis. Oluline on elektriseadmed õigesti klassifitseerida ja generaatori võimsuse arvutamisel arvestada nende käivitusvõimsusega.

Diiselgeneraator, bensiinigeneraator ja inverter generaator

Kui võrrelda generaatoreid hinna järgi, siis võrdse võimsusega on diiselgeneraatorid kallimad kui bensiinigeneraatorid. Ressursse on neil aga kaks korda rohkem.

Bensiinigeneraator on mõistlik valida, kui on vaja varu-, hooaja- või avariitoidet. Bensiinigeneraatorid on lühema ressursiga, kuid need on oma kaalu, suuruse ja mürataseme tõttu mugavam kasutada, võrreldes diiselgeneraatoritega. Bensiinigeneraatorite hooldus on vähem töömahukas ja lihtne.

Diiselgeneraator valitakse, kui on vaja pikaajalist töötamist (alates 8 tundi päevas) või kui võimsust on vaja alates 10 kW. Diiselgeneraatorit iseloomustab vastupidavus ja pikk kasutusiga.

Inverter generaator tavaliselt on mõistlik mobiilse või avariitoiteallikana. Need tagavad ideaalse voolukvaliteedi ja võimaldavad tarbijaid otse ühendada (ilma stabilisaatorita). Invertergeneraatorit kasutatakse aktiivselt matkamisel ja reisimisel, samuti saab neid kasutada akude, autokompressorite ja kaasaskantavate raadiote laadimiseks, sest nad toodavad 12 V alalisvoolu.

Millist faasi generaatori jaoks valida?

Järgmine samm on generaatori valimine sõltuvalt faasist. Generaator võib olla ühefaasiline (220V) või kolmefaasiline (380V).

Ühefaasilise generaatoriga saab ühendada ainult ühefaasilisi elektritarbijaid (külmkapp, mikrolaineahjud, lambipirnid, teler), peamine on vajalik võimsus õigesti arvutada.

Kolmefaasilist generaatorit 380V kasutatakse siis, kui on vaja ühendada kolmefaasilised elektritarbijad. Samuti saavad need varuelektriga varustada kolmefaasilise võrgujuhtmestikuga suvilaid.

Ühefaasiliste elektritarbijate ühendamisel kolmefaasiliste generaatoritega on vaja koormust faaside vahel ühtlaselt jaotada. Võimsuse erinevus faaside vahel ei tohiks ületada 20-25%, vastasel juhul tekib faaside tasakaalustamatus, mis kahjustab generaatorit.

Generaatori valiku lisakriteeriumid

Generaatori valimisel maja, suvila või krundi jaoks, on mõned funktsioonid millega peab arvestama:

– Müratase. Bensiinigeneraatorite normaalväärtus ei ületa 74 dB ja diiselgeneraatorite puhul 82 dB. Samal ajal, kui elektrijaam on kaitstud korpusega, ei tohiks müratase olla suurem kui 70 dB.

– Kaitseümbrise ja mürasummuti olemasolu. Mõned tootjad pakuvad generaatoriga täiendavat müra isolatsiooni.

– Kütusepaagi maht. Siin on kõik lihtne, mida suurema paagi valite, seda kauem töötab generaator kuni järgmise tankimiseni, kuid vastavalt sellele suurenevad ka mõõtmed / kaal.

– Kaitse olemasolu ülepinge ja lühise eest. Valides pöörake kindlasti tähelepanu sellele, et teie generaatoril on täiendavad kaitseseadmed, mis pikendavad selle kasutusiga.

– Jahutussüsteem: õhk või vedelik. Teine võimalus on tavalisem kallite statsionaarsete generaatorite mudelite puhul, kuna vedelikjahutus on tõhusam.

– Käivituse tüüp: manuaalne, elektriline starter või automaatkäivitus. Suveresidentsi jaoks saate valida odava variandi – juhtmega, mida peate selle sisselülitamiseks lihtsalt tõmbama.

Kui soovite valida eramaja autonoomse toiteallika generaatori, on parem jääda automaatkäivitusega mudelile. Lisaks võimaldab automaatne ülekandesüsteem (ATS) kuvada infot selle kohta, mitu tundi elektrijaam vastu peab.

Kui vajate abi generaatori valimisel, võtke meiega otse ühendust.