Elektrikatkestus – kuidas on generaator kasulik?

Elektrikatkestused on tüütud, eriti kui need juhtuvad tihti. Tormistel perioodidel võivad elektrikatkestused olla sagedased just maakohtades, mis asuvad asulatest kaugemal ning sealne elektrisüsteem sõltub rohkem ilmastikuoludest. Kuna kodudes tarbivad paljud seadmed elektrit, võib lühiajaline elektrikatkestus tekitada vaid ebamugavust, ent pikaajaline katkestus ka toidu riknemist, külmkapi soojenemisel üleujutust ning probleeme äravoolu või küttega. Elektrikatkestustest tingitud probleeme aitab vältida generaator, mis lülitub sisse elektri katkemisel.

Kuidas valida endale sobiv generaator?

Enda majapidamisse sobiv generaator on võimalik leida, kui arvestada kokku enda vajaduste täitmiseks vajaolev energiahulk. Näiteks kui generaatorit on vaja suvemajja, kus elektrit kasutatakse enamasti aiatehnika, tööriistade või pumpade töös hoidmiseks, tuleb kokku liita iga seadme võimsus. Seadmete võimsuse kohta leiad info tehniliste andmete lehel või vastavas tabelis. Saadud summa on võimsus, mida peab ka generaator võimaldama, kusjuures arvesse tuleb võtta veel iga seadme käivitusvõimsus, mis võib oluliselt erineda seadmete töötamise võimsusest.

Lisaks tuleb tähele panna, et generaatoreid on nii ühefaasilisi kui kolmefaasilisi. Ühefaasiline generaator võimaldab ühendada vooluvõrku vaid ühefaasilisi seadmeid, näiteks külmkapi või teleri. Kolmefaasiline generaator võimaldab ühendada kolmefaasilisi seadmeid, näiteks valvesüsteeme, kütet, veevarustust.

Millised generaatorid on valikus?

Olenevalt kasutusest ja seadme omadustest on generaatorid eristatavad viieks tüübiks: bensiinigeneraatorid, invertergeneraatorid, diiselgeneratorid, 2 silindrilised diisel generaatorid ja LPG ehk bensiinigeneraatorid. Generaatori valimisel on oluline lähtuda selle kasutamisotstarbest ning vajalikust võimsusest.

Põhiliselt kategoriseeritakse generaatoreid järgmiselt:

Bensiinigeneraatorid

Bensiinigeneraatorid on soodne valik varu- või avariitoiteks, kattes ära majapidamise esmased vajadused. Kuna bensiinigeneraatorid on võrdlemisi väiksed, on neid mugavam kasutada, teevad need vähem müra ning on kompaktsemad. Küll aga tuleb bensiinigeneraatoreid sagedamini hooldada kui diiselgeneraatoreid. Samuti tarbivad bensiinigeneraatorid rohkem kütust.

Diiselgeneraatorid

Diiselgeneraatorid on kallimas hinnaklassis, ent on mõeldud pigem pikaajaliseks töötamiseks, kattes energiavarud vähemalt 8 tunniks. Veel nõuavad diiselgeneraatorid vähem hooldust ja tarbivad vähem kütust kui beensiingeneraatorid, tehes neist soodsa variandi pikaajaliseks kasutamiseks. Diiselgeneraatorid on tuntud oma vastupidavuse ja pika eluea poolest.

Invertergeneraatorid

Invertergeneraatorid on üldiselt kasutusel erandjuhtudel avariitoiteallikana. Tihti kasutatakse invertergeneraatoreid ka matkadel või reisidel, kuna seadmeid on võimalik elektriühenduse saamiseks ühendada otse generaatorisse. Tegemist on kompaktse valikuga, mis katab erinevate tööriistade ja seadmete vooluvajaduse, ent ei sobi suurema energiavajadusega seadmete töös hoidmiseks.

Sobiva generaatori leiad Genekas24 e-poest

Parima valiku oma koju, suvilasse või töökotta leiad Genekas24 e-poest, kus on lai valik erinevate võimsustega generaatoreid. Kui generaatorite kohta tekib küsimusi või pole päris selge, milline võiks olla õige valik, siis aitavad meeleldi ka Genekas24 klienditoe spetsialistid. Küsi nõu ning tutvu toodetega Genekas24 kodulehel!