Generaator on vajalik kodudes ja ettevõtetes, kus võrk sageli sulgub või puudub valgus. Generaatori valimisel on oluline mõista, kuidas varustada stabiilset ja korrektset elektrit.

Arvutage välja, kui palju ja milliseid elektriseadmeid generaatoriga hakatakse ühendama. Elektriseadmed jagunevad järgmistele liikidele:

  • Need, mis ei tekita soojusvooge rohkem kui nende nimivõimsus. Näiteks, lambipirnid, elektripliidid, veekeetja, triikraud, televiisor, arvuti.
  • Sisseehitatud elektrimootoriga seadmed. Sisselülitamise hetkel tarbivad nad rohkem elektrit kui tööprotsessi ajal. Näiteks, saed, puurid ja muud.

NB! Elektriseadmete koguvõimsuse arvutamisel generaatori valimiseks võetakse arvesse seadmete algtarbimist, mitte nimitarbimist.

Generaatori valik: koju, suvilasse, ehituseks, reisimiseks

Kui kaalute generaatori ostmist, siis suure tõenäosusega seda on päriselt vaja. Kõigepealt pöörake tähelepanu sellele, millised tegurid on teie jaoks esmatähtsad: kaal, mõõtmed, müratase, ühe tankimisega tööaeg, võimsus või hind.

Generaatori valik: koju

Keskenduge seadmete arvule, mida kavatsete generaatoriga ühendama. Minimaalne arvutus on järgmine:

  • ööpäevaringselt töötav külmkapp;
  • õhtune valgustus;
  • pumba töö vee varustamiseks.

Seadmete elektritarbimine on keskmiselt 2 kuni 5 kW päevas.

Generaatori valik: suvilasse

Soojuse, vee ja elektri tarnimisel on generaatorile mitmeid spetsiifilisi nõudeid:

  • võimsus (5 kuni 8 kW) – kõigi koduseadmete avariiallikana;
  • piisav kütusepaagi maht;
  • säästlik kütusekulu;
  • genereeritud voolu kvaliteet.

Generaatori valik: ehitus- ja remondimeeskondadele

Ehitusplatsil liigutatakse generaatorit ühest kohast teise ja tööd tehakse mistahes tingimustes. Seetõttu tuleks ehitustöödeks generaatori valimisel arvestada järgmisega:

  • töökindlus ja ilmastikukaitse;
  • töö vahetuse lõpuni ilma kütusepaagi tankimata;
  • hoolduse lihtsus.

Generaatori valik: reisimiseks

Generaatoriga ei pea te perega reisimiseks loobuma tavapärastest mugavustest, isegi kui olete tsivilisatsioonist kaugele läinud. Valige väike ja kerge generaator, mis ei võta autos palju ruumi.

Elektriseadmete ühendamiseks sobib invertergeneraator. Antud generaator toodab kvaliteetset alalisvoolu ning pakub võimalust ühendada seadmeid otse, ilma stabilisaatorita.

Generaatorite peamised omadused

Bensiini- või diiselgeneraator? Generaatori valik sõltub teie vajadustest. Bensiinigeneraatori valimisel võtke arvesse selle mobiilsust, kerget kaalu, kompaktset suurust ja tõrgeteta töötamist talvel tugevate külmade puhul. Bensiinigeneraator on parim valik suvila varuallikana.

Kui elektrikatkestused on pidevad või elektriühendus puudub üldse, on diiselgeneraator ideaalne lahendus. Antud generaatorid on tavaliselt kallimad, kuid neil on ka kaks korda rohkem ressurssi. Saate tohutu mootoriressursi ja tasute oma investeeringu lühikese aja jooksul tagasi.

Generaatori omadused: ühefaasilised ja kolmefaasilised

Generaator võib olla ühefaasiline (1 ~ 230 V) või kolmefaasiline (3 ~ 400V). Esimese generaatoriga saate ühendada kuni 220 W tarbimisega seadmeid, mis saavad toite tavalise pistikuga. Näiteks, mikrolaineahjud, lambid või televiisorid.

Teine generaatori liik sobib suvilate ja maamajade jaoks. Pöörake tähelepanu, et on vaja jaotada koormus faaside vahel võrdselt. Lubatud erinevus nende vahel ei tohiks ületada 20-25%, kuna moonutuste korral põhjustab see generaatori rikke.

Generaatori omadused: käivitamise tüübid

Suvilasse või koju generaatorit valides tuleb arvestada selle käivitustüübiga.

Käsitsi

Parem on osta selline generaator suveresidentsi jaoks, lühiajaliseks viibimiseks.

Elektriline starter

Selle eeliseks on autonoomse ülekandesüsteemi (ATS) olemasolu, mis kuvab teavet generaatori töö kestuse kohta. Süüte lülitatakse sisse süütevõtmega, mis asub juhtpaneelil.

Kaugkäivitus

Kaugjuhtimispult on kinnitatud elektrilise starteri külge. Suuruselt väike, näeb välja nagu alarmi võtmehoidja.

Automaatne käivitus (ATS)

Antud generaator mõne sekundiga ühendab elektrijaama, kui hoones on elektrikatkestus.

Generaatori omadused: AVR funktsioon

AVR on automaatrežiimis generaatorite pingeregulaator. Pinge stabiilsus on võrgu kvaliteedi peamine näitaja. Iga elektriseadme puhul määrab tootja lubatud kõrvalekalde määraks kuni 10%. Voolutõus aga on 100% garantii elektriseadmeteta jäämiseks. AVR selle juhul hoiab pinge samal tasemel, välistab kõikumised ja hüpped.

Millega veel generaatori valimisel arvestada?

Igal seadmel on oma käivitusvõimsus. Kodumasinate võimsuse arvutamisest lugege lähemalt meie artiklis Generaatori valik: kodu, suvila, puhkuse ja ettevõtete jaoks. Lisaks, leiate seal muud tegurid millega tasub arvestada enne generaatori ostmist.