Generaator on mugav ja ökonoomne lahendus püsiva energiavarustuse tagamiseks, kuid vale seadme kasutamisega võivad kaasneda uued probleemid, nagu näiteks elektriseadmete rikked ja lisakulud. Tõenäoliselt on tarvis seejärel soetada ka uus ning tingimustesse sobiv generaator. Õige valiku tegemiseks ja kvaliteetse generaatori soetamiseks toome välja seitse enamlevinud viga, mida vältida.
Odavaima generaatori ostmine
Generaatori valimisel ei tohiks eelistada väga odavaid generaatoreid müüvaid ühepäevafirmasid, mis peagi turult kaovad. Esialgne kokkuhoid odava generaatori soetamisel võib kaasa tuua veelgi suuremaid kulusid, sest reeglina viitab generaatori madal hind halva kvaliteediga tootele. Ostes ebausaldusväärse kaubamärgi toote, ei ole sel garantiid või vahetusvõimalust, kuid on rikkeoht kõigil vooluringis olevatel elektrilistel seadmetel.
Generaatori vale võimsus
Generaatori ostmisel tuleb meeles pidada, et see pole ainus seade elektrisüsteemis. Seega ei tohi generaator olla voolutarbimise piiril, vaid sobiva võimsuse valimisel tuleb arvestada käivitusvoolu, võimsusreservi ja kõikide seadmete summaarse voolutarbimisega, et generaator toimiks eesmärgipäraselt.
- Generaatori ülepinge vältimiseks arvestage käivitusvooluga. Peaaegu iga elektriseade vajab sisselülitamisel rohkem voolu kui töötamise ajal. Seadme passis on märgitud käivitusvoolu koefitsient, mida tähistab cos φ. Käivitusvoolu teadasaamiseks tuleb seadme võimsust selle koefitsiendiga korrutada.
- Generaatori soetamisel tuleb ettevaatusest tagada 20% võimsusreserv, et tagada generaatori toimine ka juhtudel, kui seadmete voolutarbimise arvestamisel on mõni oluline seade ununenud või tulevikus lisandub uusi seadmeid.
Generaatori vale faasi valik
Generaatoreid on nii ühe- kui kolmefaaslisi. Kolmefaasilist generaatorit saab ühendada nii ühefaasiliste kui ka kolmefaasiliste seadmetega, kuid ühefaasilise generaatoriga saab ühendada ainult ühefaasilisi seadmeid. See omadus ei tähenda alati, et kolmefaasilised generaatorid on paremad.
Enamiku generaatorite puhul ei tohiks iga faasi maksimaalne lubatud koormus ületada 30%. See tähendab, et kui kolmefaasilise generaatori nimivõimsus on 6 kW, siis 220 V pistikupesast ei saa rohkem kui 2 kW. Lisaks on tarbijate ühendamisel kolmefaasiliste generaatoritega vaja saavutada koormuste ühtlane jaotus faaside vahel.
Generaatori käivitamise viis
Manuaalne starter on kõige lihtsam ja odavam, kuid see on asjakohane ainult väikese võimsusega generaatorite puhul. Probleeme võib tekkida võimsamate generaatorite käivitamisel, eriti külma ilmaga. Käivitusmugavuse parandamiseks on otstarbekas soetada kallim elektrilise starteriga generaator, mida on igasugustes tingimustes lihtne käivitada.
Manuaalse starteri puhul ei ole tulevikus võimalik paigaldada automaatset ülekandelülitit, mis pakub aga suurt kasutusmugavust, sest ATS seadmega ühendatud generaator hoiab võrgu kontrolli all isegi kui teid kodus pole.
Ilma AVR funktsioonita generaator
Kaasaegne elektroonika on pingelanguse suhtes väga tundlik. Generaatorisse sisseehitatud pingeregulaator (AVR funktsioon) ei lase väljundpingel soovitud 220V-st kõrvale kalduda. AVR funktsioon lubab pinge kõikumist 5-10% ulatuses, mida elektroonilised seadmed taluvad. Ilma pinge reguleerimise süsteemita võivad seadmed aga pikaks ajaks rikki minna, seega on odavam osta AVR funktsiooniga generaator.
Statsionaarse generaatori ostmine ilma korpuseta
Kõik generaatorid tekitavad oma töö ajal sisepõlemismootori tõttu müra. Juhul, kui generaator pole paigaldatud spetsiaalselt selleks ettenähtud ruumi, oleks mõistlik osta korpusega generaator, mis parandab oluliselt akustilist mugavust ehk vähendab mürataset.
Generaatori ostmine füüsilisest poest
Statsionaarsetes müügikohtades on generaatorite valik alati piiratud. Üldjuhul on neis esindatud 1-2 kaubamärki. Lisaks näitab praktika, et müüja püüab ennekõike maha müüa need generaatorid, mis laost välja ei lähe. Veebipoe generaatorite valik on palju parem ning on võimalus valida turu väärikamate mudelite hulgast.
Genekas24 tootevalikus on Könner & Söhnen™ kvaliteetsed generaatorid. Tegemist on Saksamaal toodetud generaatoritega, mis on üheltpoolt taskukohased, ent tootmisel on silmas peetud ka kõrget kvaliteeti. Bränd on auhinnatud oma kõrge kvaliteedi, keskkonnasäästmise, kasutuslihtsuse ja funktsionaalsuse poolest, olles usaldatud valik klientidele nii Euroopas kui Põhja-Ameerikas. Brändi generaatorid vastavad rahvusvahelistele kvaliteedi-, tõhusus- ja keskkonnamõju standarditele, aga lisaks ka heitgaasistandardile EURO V.
Generaatori tellimine Genekas24 kodulehelt on imelihtne. Kui oled sobiva generaatori valimisel kahevahel või vajad nõu, aitavad selgusele jõuda ning tekkinud küsimustele vastata meie klienditoe spetsialistid. Generaatori valimisest lugege lähemalt meie artiklis Mida generaatorit valides jälgida? Põhikriteeriumid.